IPSI / Blog / Kto Tobą manipuluje?
Kto Tobą manipuluje?

Kto Tobą manipuluje?

Mama, tata, szef, pracownik… wszyscy – kto? Wiesz kiedy i jak? Jakie typy manipulacji spotykasz na co dzień? Sprawdź.

Manipulacje można sprytnie poklasyfikować w zależności od środowiska występowania, intencji i świadomości manipulującego:

  • agresja opłatkowa,
  • histeryczny monolog,
  • zmiana tematu,
  • dobre rady,
  • czarnowidztwo,
  • fałszywe dowartościowanie…

… i wiele innych technik to dla niektórych ludzi chleb powszedni w relacjach, od których czasem nie ma ucieczki. Przyjrzyjmy się bliżej tym zjawiskom. Uświadomienie sobie ich jest pierwszym krokiem do podjęcia skutecznych działań antymanipulacyjnych.

Agresja opłatkowa

Agresja opłatkowa, jak sama nazwa wskazuje, to metoda manipulacyjna okresu świąt Bożego Narodzenia i ma miejsce podczas składania życzeń. Występuje w postaci serdeczności rodzaju życzę ci, abyś się wreszcie ogarnął i zrobił coś konstruktywnego ze swoim życiem. Jest to forma ukrytej agresywnej krytyki i odpowiada za złe samopoczucie ogromnej liczby naszych rodaków aż dwa tygodnie przed i po świętach.

Histeryczny monolog

Histeryczny monolog jest techniką używaną często przez starsze panie, które boją się bezpośredniego dialogu. Polega ona na wzdychaniu, jęczeniu, strojeniu min i udawaniu ofiary, czego celem jest niedopuszczenie nikogo do głosu. Jest to zachowanie dość prymitywne, jednak nie można kwestionować jego skuteczności.

Permanentna zmiana tematu

Permanentna zmiana tematu w najdrobniejszej sprawie wymagającej konstruktywnej rozmowy to typowe zachowanie manipulacyjne w sytuacjach rodzinnych lub niedojrzałych zespołach zadaniowych. Jest próbą ukrycia braku argumentów i niedojrzałości do rozmowy.

Nieproszone dobre rady

Ciekawą formą manipulacji jest dawanie nieproszonych dobrych rad. Pozorna pomoc jest faktycznie próbą dominacji i infantylizacji. Niektórzy rodzice dorosłych dzieci szczególnie w niej gustują. Technika ta często okraszana jest czarnowidztwem – negatywnymi wizjami nieistniejącej przyszłości, które mają wywrzeć wpływ tu i teraz za pomocą strachu.

Komplementy z agendą

Komplementy, które mają skłonić nas do zmiany decyzji lub działania, na które nie mamy ochoty, to chleb powszedni w różnych urzędach i dziekanatach. Są dość przyjemne dla osoby manipulowanej i często przynoszą skutek manipulantowi, jeżeli potrafi je stosować umiejętnie i z umiarem.

Zjawisko manipulacji i wywierania wpływu jest powszechne, otacza nas ze wszystkich stron. I chyba nikt z nas nie lubi być manipulowanym, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby się przed tym bronić. Jak? Zapraszam na warsztaty Antymanipulacja, podczas których odkrywam tajniki obrony przed presją słowną i manipulacją – bez manipulacji. Do zobaczenia!

Zgłoś się na „Antymanipulację”

Jacek Wiszniowski

Jacek Wiszniowski
Trener z wieloletnim doświadczeniem zarówno szkoleniowym jak i biznesowym. Specjalizuje się w technikach antymanipulacji oraz w komunikacji.