Jeszcze chwila...

O naturze stresu

Życie wymaga od nas dużych nakładów energii, którą zużywamy na codzienne zajęcia, pracę i kontakty z ludźmi. Coraz częściej nie jesteśmy w stanie podołać obowiązkom, czujemy się zmęczeni, nerwowi, mamy poczucie, że wszystko dzieje się za szybko. Jesteśmy napięci, zestresowani, przeciążeni – nierzadko całkowicie wypaleni.

Subiektywnie odczuwany stres jest wynikiem relacji poziomu obciążenia do poziomu energii, jakim dysponujemy. Obciążenie ma dwie składowe:

  • stres obiektywny (ten związany z obiektywną sytuacją);
  • stres subiektywny (autostres), którego źródłem jest nasza nawykowa skłonność do nieadekwatnego interpretowania przeszłych i przyszłych zdarzeń jako zagrażających.

Stres subiektywny może stanowić nawet 80% odczuwanego obciążenia.

Gdy mamy silną tendencję do interpretowania zdarzeń w sposób zagrażający, wtedy nasze wyobrażenia o przeszłości i przyszłości – zwane śnieniem na jawie – przypominają film grozy. Ponieważ ciało słucha umysłu, więc chcąc nie chcąc, reaguje tak jakby uczestniczyło w realnych, groźnych wydarzeniach. Z reguły okazuje się, że rzeczywistość nigdy nie jest tak zła, jak nasze myśli o niej.

Dlatego pierwszą, podstawową umiejętnością, jakiej musimy się nauczyć, aby zmniejszyć obciążenie jest obecność, czyli świadomy, niezniekształcony kontakt z tym, co faktycznie się dzieje – tu i teraz.

Bilans wydatków i wpływów

O poziomie naszej życiowej energii, decyduje oczywiście stosunek wydatków do wpływów. Wydatki to nasza praca, kontakty z ludźmi, przemieszczanie się oraz wspomniane wyżej śnienie na jawie. Żeby zachować wysoki poziom energii musimy oczywiście ograniczać wydatki i dbać o regularne wpływy. Oprócz obecności zapewni je nam prawidłowe oddychanie (świadome, pogłębione i przeponowe), właściwe odpoczywanie (w rytmie dziennym, dobowym, tygodniowym i rocznym), oparcie w sobie (czyli dobry kontakt z ciałem i mocne stanie na nogach), odreagowywanie negatywnych emocji, odpuszczanie (czyli umiejętność mówienia nie, nie mogę, nie dam rady, wystarczy, dosyć, nie chcę) i prawidłowe odżywianie się. Abyśmy mogli zastosować to wszystko w naszym życiu, musimy posiadać jeszcze jedną ważną umiejętność, jaką jest opiekowanie się sobą, czyli mądre troszczenie się o siebie.

Zapraszam Cię do pracy nad sobą. Jeśli potrzebujesz wsparcia i chcesz dowiedzieć się więcej, o tym, jak lepiej to robić – zgłoś się na warsztat 8xO.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://ipsi.pl/8xo/” ]Zgłoś się na “8xO”[/button]