Jeszcze chwila...

Jak odpoczywać?

Odpoczynek wydaje się rzeczą oczywistą i prostą. Niestety tempo życia, wymagania zawodowe oraz prywatne sprawiają, że często o nim zapominamy.

Harry Kraemer, były dyrektor generalny korporacji Baxter i Profesor Zarządzania Strategicznego w Szkole Biznesu Northwestern’s Kellogg rozpoczynał e-maile do pracowników swojej firmy opowieściami o swoich małych dzieciach i czynnościach, które razem z nimi wykonywał. Poza czasem kiedy podróżował, zawsze zdążał na rodzinną kolację w domu (wielokrotnie wspominał o tym w mailach do pracowników). Poprzez swoje zachowanie i słowa pokazywał jak tworzyć równowagę pomiędzy pracą i życiem osobistym.

Robert Korzeniowski, wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy zapytany o to, co w największym stopniu przyczyniło się do jego długiego pasma zwycięstw opowiedział, że miał mądrych sponsorów. Ich mądrość polegała na tym, że w zamian za wspieranie jego kariery zażądali dyscypliny i reżimu w dwóch obszarach: treningu i wypoczynku. Praca była ważna i równie ważny był czas regeneracji. Szablony ćwiczeń i odnowy biologicznej pozwoliły wypracować i utrzymać najwyższą formę przez długie lata. Czy możemy się czegoś nauczyć od mistrza Korzeniowskiego?

Indra Nooyi, Dyrektor Generalny PepsiCo, uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, zarządza z wielkimi sukcesami firmą zatrudniającą 160 tys. pracowników w 190 krajach świata. Jest także żoną oraz matką dwóch córek i potrafi doskonale pogodzić życie osobiste i zawodowe. W pracy dzieje się bardzo dużo – spotkania, raporty, polecenia, negocjacje, trudne decyzje. Natomiast w domu stworzyła sobie coś co nazywa sanktuarium ciszy z muzyką karnatacką brzmiącą 18 godzin na dobę. Ta radykalna zmiana otoczenia pomaga jej zharmonizować pracę i życie rodzinne.

Siła odpoczynku

Odpoczynek wydaje się rzeczą oczywistą i prostą. Niestety tempo życia, wymagania zawodowe oraz prywatne sprawiają, że często o nim zapominamy. Badania przeprowadzone wśród polskich menadżerów pokazują, że około 70% z nich oprócz pracy w firmie, wieczorami pracuje również w domu. Około 65% z nich pracuje także podczas urlopu. Czy jesteśmy przez to lepszymi pracownikami?

Okazuje się, że nie. Multidyscyplinarne studia pokazują, że częste przerwy w pracy, siłownia w ciągu dnia, krótkie drzemki poobiednie, dłuższy sen w nocy, częstsze wakacje, sprzyjają zdrowiu oraz lepszej produktywności i jakości pracy. Dzieje się tak na skutek większego poziomu energii, który pojawia się po zregenerowaniu organizmu.

Już badania EY z 2006 roku pokazały, że każde dodatkowe 10 godzin urlopu skutkowało lepszą o 8% oceną roczną pracowników przez ich szefów. Bardziej wypoczęci pracownicy pracowali efektywniej, skuteczniej i byli lepiej oceniani przez przełożonych. Jak więc wypoczywać?

Cykl dzienny

W latach sześćdziesiątych prof. Kleitman odkrył, że zarówno sen jak i czuwanie składają się z 90 do 120-minutowych cykli. Pierwsza połowa cyklu czuwania to okres wysokiego skupienia i energii, po czym następuje stopniowy ich spadek, aż finalnie w ostatnich 20 minutach cyklu czujemy się senni i nieco zmęczeni. Tą ostatnią fazę warto przeznaczyć na odpoczynek i regenerację. Pracujmy więc w cyklach: 90 min pracy, 20 minut odpoczynku.

Aby móc skutecznie zregenerować się po wyjściu z pracy, przydatna jest zasada śluzy. Basen, 20 min joggingu, albo rytualny prysznic po powrocie do domu pomagają przejść w tryb regeneracji. Wysiłek fizyczny umożliwia spalenie hormonów stresu, których organizm nie zdążył zneutralizować.

Najlepiej położyć się spać przed północą, aby zapewnić sobie 7, 8 godzin snu w zaciemnionym pomieszczeniu. Przy pracy w systemie 3-zmianowym, kiedy śpimy w dzień, warto zasłonić oczy opaską – wytwarza się więcej melatoniny, polepszając tym samym jakość wypoczynku.

Cykl tygodniowy

Ważne jest, aby przed weekendem pozamykać wszystkie możliwe sprawy, zadania, a następnie jasno określić czas, który chcemy przeznaczyć na odpoczynek. Zróbmy w weekend coś, co sprawia nam przyjemność – sport, wędkarstwo, czytanie, praca w ogródku. W niedzielę wieczorem warto zaplanować kolejny tydzień.

Cykl roczny

Najkorzystniej jeśli mamy dwa dłuższe urlopy w ciągu roku, z których jeden trwa 3 tygodnie. W pierwszym tygodniu zwalniamy tempo, zyskujemy dystans do pracy. W drugim realnie wypoczywamy. Trzeci tydzień przygotowuje nas mentalnie do powrotu do pracy.

Podczas wypoczynku starajmy się unikać myśli związanych z pracą. Pojawiające się pomysły możemy zapisywać w notesie z postanowieniem, że zajmiemy się nimi po powrocie. W trakcie urlopu warto poświęcić trochę czasu na wypracowanie pozytywnych nawyków, sprzyjających regeneracji organizmu (oddech przeponowy, ćwiczenia fizyczne, kultywowanie swojego hobby).

Na zakończenie przypomnę, że w dzisiejszym pędzącym świecie, potrzebujemy zadbać nie tylko o swoją pracę, ale także o swój wypoczynek. Wysokiej jakości wypoczynek warunkuje wysokiej jakości pracę. Pomocne są zdrowe nawyki, jak choćby te, wynikające z zasady śluzy. Jednak, aby stały się integralną częścią naszego życia, potrzeba dyscypliny. Nagrodą dla nas będzie dobra forma, zdrowie i satysfakcja, które utrzymamy przez wiele lat.

Zapraszam Cię do pracy nad sobą i rekomenduję większą uwagę w kwestii dbałości o poziom energii.