Jeszcze chwila...

Iwona Tarnowska

Psychoterapia przez ciało, trening samoregulacji, trening oddechu.

Od ponad 20 lat jestem fizjoterapeutką i mam przywilej towarzyszenia ludziom w uruchamianiu procesów zdrowienia. Manualna praca z ciałem potrafi otwierać historie, które każdy z nas nosi w swoich tkankach.  Wieloletnie obserwacje doprowadziły mnie do wniosku, że historie, w których relacja człowieka z samym sobą jest bolesna, utrudniają lub wręcz uniemożliwiają leczenie bólu na poziomie ciała. Stąd decyzja o kolejnym kierunku kształcenia, który jest dla mnie naturalną ciągłością rozwoju zawodowego i siebie samej – psychoterapia przez ciało .

To, jaki dialog wewnętrzny ze sobą prowadzimy oraz jak traktujemy nasze ciała, jest często odzwierciedleniem tego, jak pielęgnowano nasze ciała i stany emocjonalne w dzieciństwie. Poznanie swojej historii zapisanej w ciele, nierozwiązanych konfliktów, oswojenie wypartych, stłumionych treści, to proces, który pomaga nam bardziej zrozumieć siebie dzisiaj i zbudować wspierającą relację z samym sobą. Daje to szansę na wyjście ze stanu ciągłej gotowości, przetrwania czy zamrożenia w stan poczucia wewnętrznego bezpieczeństwa.

Pracuję z osobami, które zmagając się z różnymi trudnościami ucieleśniają emocje i doświadczają symptomów chorób psychosomatycznych, a także z osobami, które nie czują swojego ciała czy wręcz je odrzucają, co może przejawiać się autoagresją.

W codziennej praktyce terapeutycznej fascynuje mnie to, ile nasze ciało ma mechanizmów samoregulacji, które wpływają na naszą psychikę. Tworzy to przestrzeń na odzyskiwanie siebie, swojej żywotności, seksualności, gracji w ruchach, uwalnianie oddechu, przywracanie siły głosowi, poczucie sprawczości czy regulowanie emocji w trudnych sytuacjach życiowych.

Fascynuje mnie praca z grupą, którą opieram o metodę A. Lowena, treningi oddechowe wg Metody Butejki. Prowadzę również autorski program „Poczuj grunt pod nogami” uruchamiający fizjologiczne procesy samoregulacji, w oparciu o teorię poliwagalną, trening oddechu wg metody Butejki, fizjoterapię i metodę Lowen’a.

Poza pracą mam wiele fascynacji, które przynoszą mi frajdę w życiu. Jestem matką nastolatka.

Kwalifikacje zawodowe (chronologicznie w dół):

  • Psychoterapia poprzez ciało – praca pod superwizją, w trakcie certyfikacji na psychoterapeutkę w nurcie Analizy Bioenergetycznej Florida Society Bioenergetic Analysis
  • Metoda Buteyko– Patrick McKeown, International Buteyko Clinic
  • Facylitatorka psychoterapii poprzez ciało w nurcie Aleksandra Lowena FSBA
  • Instruktorka Calligraphy Health System– Master Zen Hua Yang
  • Mgr Fizjoterapii – nr prawa wykonywania zawodu 37914