Jeszcze chwila...

Oczy i komputer. Jak pracować efektywniej i z większym komfortem?

  • Czy pracując z komputerem doświadczasz jakichś dolegliwości związanych z oczami?
  • Czy po paru godzinach patrzenia na ekran lub tekst czujesz, że tracisz koncentrację, a efektywność Twojej pracy się zmniejsza?

Jeśli tak jest, należysz do większości ludzi, których męczy wysiłek związany z długim patrzeniem na ekran: na płaską, relatywnie małą powierzchnię w niewielkiej odległości. I nic dziwnego, bo taki wysiłek wykracza poza biologiczne możliwości ludzkich oczu. Jeśli chcesz, abyś Ty i Twoi pracownicy pracowali  wydajnie i bez zmęczenia, to warto byś zrozumiał dlaczego komputer męczy oczy i jak temu przeciwdziałać. Czytaj więcej…

Oczy są stworzone do patrzenia w ruchu, i blisko i daleko, widzenia przestrzeni, kolorów, a też do patrzenia szerokiego Tymczasem w szkole i w pracy zmuszamy nasze oczy do nienaturalnego wysiłku, przez co męczymy je i gorzej pracujemy. Badania pokazują, że jest to powszechny problem. W 2007 lekarze z Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie zbadali wzrok uczniów stołecznych szkół podstawowych (klasy IV-VI). Jak myślisz, jaki ich procent nie ma żadnych problemów z ostrością wzroku? Zgadnij, a potem sprawdź odpowiedź na końcu tekstu.

DLA KOGO, EFEKTY

Jak widać stres wizualny związany z pracą z komputerem u dzieci i młodzieży często powoduje  krótkowzroczność. U dorosłych stosunkowo rzadko wada wzroku się pogłębia. Dorosły może za to doświadczać takich dolegliwości jak:

  • pieczenie, ból oczu, „piasek w oczach”
  • zaczerwienienie, pękające naczyńka, swędzenie, zapalenia spojówki
  • suchość oczu albo łzawienie
  • zamazane, podwójne widzenie
  • gorsza ocena odległości (np. po pracy przy prowadzeniu samochodu)
  • ogólne zmęczenie, ból głowy rozdrażnienie i wiele innych

Celem szkolenia jest zwiększenie efektywności oraz komfortu oczu podczas pracy z komputerem. Adresatami są osoby spędzające dużo czasu przy komputerze.

Uczestnicy uczą się dbać o swoje oczy. Poznają proste ćwiczenia, specjalnie opracowane dla   biznesowego środowiska pracy. Można je wykonywać nie wstając zza biurka oraz w codziennych sytuacjach: jadąc pociągiem, czekając w kolejce, robiąc zakupy. Proponowane techniki aktywizują też i stymulują pracę ośrodków widzenia w mózgu, ułatwiają przyswojenie sobie nowych nawyków patrzenia, usuwają zmęczenie oczu.

EFEKTY

Warsztaty poprawiają efektywność, zapewniają znacząco większy komfort oczu podczas wielogodzinnej pracy z komputerem oraz lepszą koncentrację.

Na polskim rynku szkolenie to jest unikalne.

PRZEBIEG SZKOLENIA

Uczestnicy wykonują ćwiczenia i uczą się, jakie mechanizmy powodują zmęczenie oczu podczas pracy z komputerem. Wszystkie prezentowane ćwiczenia opisane są w materiałach, które uczestnicy otrzymują. Trener wyjaśnia, które z nawyków są dla oczu męczące, a które je wzmacniają. Pokazuje też, jak wykorzystywać proste narzędzia, które uczestnicy dostają. Trener daje osobiste wskazówki jak przezwyciężyć dolegliwości zgłaszane przez poszczególne osoby i zapobiegać poważniejszym problemom. Zrozumienie mechanizmów osłabiających oczy oraz doświadczenie działania ćwiczeń wykonywanych pod kierunkiem trenera gwarantuje, że uczestnicy będą do nich w miarę potrzeby wracać.

Organizacja szkolenia

  • Szkolenie trwa 3 godziny.
  • Miejsce do szkolenia powinno zapewnić możliwość pokazania prezentacji i wykonania ćwiczeń na stojąco, najlepiej przy oknie.
  • Maksymalna liczba uczestników to 16 osób.
  • Uczestnicy otrzymują materiały z opisem ćwiczeń i 2 proste pomoce do ćwiczeń. Opcjonalnie mogą dostać więcej narzędzi do ćwiczeń i relaksu oczu.
  • Szkolenie może odbyć się w firmie lub podczas konferencji czy wyjazdu zespołu.
  • Szkolenie może się odbywać po polsku lub angielsku.

PROWADZĄCY

Mikołaj Markiewicz, psycholog, zajmuje się usprawnianiem widzenia od 33 lat. Szkolił się w USA oraz w ośrodkach europejskich. Należy do Vision Teachers Association. Stworzył metodę pracy ze wzrokiem – Trening Widzenia®, łączącą psychologiczne podejście rozwojowe z doświadczeniami zdobytymi przez zagraniczne ośrodki pracy ze wzrokiem. M.in. za to otrzymał tytuł Edukatora od Ministra Edukacji.

Specjalizuje się w tworzeniu programów ćwiczeń dla grup zawodowych potrzebujących specyficznych umiejętności wzrokowych lub pracujących w warunkach wymagających nietypowego używania wzroku, np. w ciemnościach, przy dużych szybkościach, czy jednym okiem (np. praca przy mikroskopie). Nad usprawnianiem widzenia pracował m.in. z reprezentacją Polski w piłce siatkowej mężczyzn, pilotami, kierowcami rajdowymi. Jest autorem 15-odcinkowego filmu o ćwiczeniach wzroku emitowanego w TV. Popularyzuje możliwości usprawniania widzenia w mediach (na temat jego pracy opublikowano kilkadziesiąt artykułów prasowych; bierze udział w audycjach radiowych i telewizyjnych). Obecnie wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim realizuje 3. letni program badający efektywność wybranych ćwiczeń  oczu w sporcie.

Duża część jego klientów, poza osobami z wadami wzroku i schorzeniami oczu, to ludzie dla których wyzwaniem jest duże obciążenie oczu. Jest prekursorem działań na rzecz powstrzymania epidemii krótkowzroczności szkolnej i problemów wynikających z wielogodzinnej pracy z komputerem.

Odpowiedź na pytanie

W badaniach uczniów szkół podstawowych w 2007 r. okazało się, że ponad połowa pilnie powinna założyć okulary. Zaledwie 14,5 % nie ma żadnych problemów ze wzrokiem.