Jeszcze chwila...

Trudne rozmowy nie muszą być trudne

Czy masz trudność z zapanowaniem nad swoimi emocjami? Czy podczas niekomfortowej, trudnej rozmowy masz ochotę komuś złośliwie odpowiedzieć, obrazić go, nawrzeszczeć na niego, a może nawet przywalić, rozszarpać, zniszczyć? Nie martw się, jest na to rada.

Zrozumieć mechanikę

Sytuacje ekstremalne wymagają ekstremalnych rozwiązań. Wie o tym Twój organizm i kiedy odczuwasz silny stres, uwalnia potrzebną energię, by uratować Ci życie. Oczywiście jest to regresja ewolucyjna, czyli atawizm. W końcu podczas większości rozmów Twoje życie wcale nie jest zagrożone.

Atawizm jest domeną nieuświadomionej części mózgu, która przejmuje kontrolę nad układem odgórnym i pozwala gadzim instynktom siać spustoszenie. Zrozumienie funkcjonowania tych dwóch części mózgu jest podstawą do świadomego przeprowadzenia i zakończenia sukcesem trudnych rozmów.

By zgłębić zagadnienie dwóch mózgów: układu odgórnego i oddolnego, przeczytaj wpis „2 mózgi w 1, czyli błędne koło emocji”.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://ipsi.pl/2-mozgi-w-1-czyli-bledne-kolo-emocji/” ]Mechanika dwóch mózgów[/button]

Poznać ego bólu

Każda reakcja emocjonalna w trudnych sytuacjach składa się z dwóch etapów pierwotnej reakcji emocjonalnej i reagowania z poziomu ego bólu. Tę pierwszą jesteś w stanie opanować dzięki świadomej analizie swojego położenia oraz technikom poznawczym i behawioralnym.

Ale uważaj. Jeżeli Ci się to nie uda, do akcji wkroczy Twoje ego bólu, którego domeną jest stuprocentowa egzaltacja:

  • Co za idiota!
  • Jak ona mogła tak się do mnie odezwać?!
  • To co, moje zdanie się w ogóle nie liczy?!
  • Jak śmiesz mnie obrażać?!
  • Jestem oburzone!
  • Zniszczę Cię, nędzny robaku!

Dowiedz się więcej o ego bólu, jego kaprysach i tyranicznych rządach, czytając pierwszą część wpisu „Jak nie reagować z poziomu naszego ego bólu”.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://ipsi.pl/jak-nie-reagowac-z-poziomu-naszego-ego-bolu-czesc-1/” ]Twoje ego bólu[/button]

Ugasić pożar

Już pewnie wiesz, ze ego bólu nie będzie się z Tobą pieścić. Sprawi, że się nakręcisz, uwierzysz w to, co będzie szeptało Ci do ucha, zachowasz się zupełnie bez sensu i na koniec zostawi Cię w padole łez i poczuciu beznadziei, spełniwszy swoją rolę. Możesz temu zapobiec.

Kiedy Twoje ego bólu zacznie swoje igraszki, nie próbuj go wyciszyć. Usłysz je i walcz z nim najsilniejszym orężem: świadomością, logiką i racjonalnością.

  • Po pierwsze: zatrzymaj się.
  • Po drugie: przyjrzyj się temu, co się dzieje w Tobie, w Twoim ciele i umyśle. Nie oceniaj, tylko patrz.
  • Po trzecie: Uświadom siebie własne myśli.
  • Po czwarte: Przypomnij sobie o celu. Co chcesz osiągnąć, do czego dążysz?
  • Po piąte: Zdystansuj się od urażonego ego bólu i nie utożsamiaj się z nim.

Jak walczyć z ego bólu? Jakie są jego słabe strony? Dowiesz się o tym z drugiej części wpisu „Jak nie reagować z poziomu naszego ego bólu”.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://ipsi.pl/jak-nie-reagowac-z-poziomu-naszego-ego-bolu-czesc-2/” ]Walka z ego bólu[/button]

Znaleźć sprzymierzeńców

Walka z ego bólu nie będzie ani łatwa, ani przyjemna. Musisz być w najlepszej formie, mieć jasny umysł i uzbroić się w silną wolę – inaczej nie wygrasz. Pamiętaj, że możesz podjąć działania, które osłabią albo wzmocnią ego bólu. Są one opisane we wpisie „Codzienność w afekcie”. https://ipsi.pl/codziennosc-w-afekcie-kiedy-emocje-biora-gore/

Wezwać posiłki

Samodzielne próby ego bólu mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Walka nie jest równa, choć de facto odbywa się między Tobą a Tobą – świadomym i nieuświadomionym. Aby wzmocnić swoje szanse, przyjdź na warsztat „Trudne rozmowy”, gdzie poznasz techniki i strategie, dzięki którym osiągniesz upragnione zwycięstwo i wolność.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://ipsi.pl/trudnerozmowy/” ]Program warsztatu[/button]