Jeszcze chwila...

Wypoczynek radykalny, czyli Mindfulness, psychoimmunologia i shirin-yoku w przyrodzie Puszczy Białowieskiej

 

  • Motto: Przemęczenie  jest jednym z najbardziej dokuczliwych stanów, jakich współcześnie doświadczamy.

 

Często czujemy się przeciążeni i przemęczeni. Czasami aż tak, że wydaje się nam, że nie damy rady odpocząć. Wszystkiego jest za dużo, za szybko, kolejny mail wprowadza nas w przygnębienie.  Życie traci smak. Czujemy się nadużyci. Co to pojęcie właściwie oznacza?

Rodzimy się z zasobami energii życiowych, które nauka szacuje, że powinny wystarczyć na 120 lat. Część tych zasobów ma charakter odnawialny – regenerujemy się na różnych poziomach egzystencji. Pewna część  zasobów życiowych ma charakter nieodnawialny. Czerpiemy z nich w sytuacjach kryzysowych, gdy pomimo uczucia przemęczenia nie mamy możliwości odpoczynku i regeneracji – lecz mimo to działamy dalej.

Pojawia się poczucie nadużycia.

To silne doznanie może być sygnałem, że zaczerpnęliśmy z zasobów nieodnawialnej energii życiowej.  Wzięliśmy kredyt, którego nie można już spłacić.

Nie zawsze jest to do uniknięcia, wszak stajemy twarzą w twarz wobec niespodziewanych wymagań. Życie bywa bardzo zaskakujące. Niby „wszystko jest w porządku”, lecz jednak… pojawia się stan permanentnego braku satysfakcji dosłownie ze wszystkiego.  Gdy tak jest, chodzimy poirytowani, w uogólnionym napięciu, nazywanym przez nas słowem – kluczem: „stres”. Pojawia się przemęczenie.

Wydarzenia przychodzą i odchodzą niczym fale. Nie musimy walczyć z nimi, dzień po dniu odhaczając sprawy do załatwienia.

Możemy przy pomocy zręcznych środków to odwrócić. Jak to zrobić? Możemy poznać inne podejście do spraw oraz unikalne sposoby odnawiania sił mentalnych i fizycznych.

 

  • Jak to ujął Jon Kabat-Zinn: „Nie możesz powstrzymać fal, ale możesz nauczyć się na nich surfować”.

 

Istnieje cała sztuka odpoczywania – możemy ją poznać. Okaże się, że można odnowić siły nawet wtedy, gdy mamy tylko kilka chwil na regenerację.

 

  • Wiele obaw i trudnych nastrojów rodzi się ze „zwykłego zmęczenia”.

 

Nauczymy się „odpoczywać” naszą umęczoną myślami głowę, i szerzej – nasz ciałoumysł.

Będą specjalne zajęcia w przyrodzie shinrin-yoku, czyli kąpiele leśne.  Doznanie natury w niecodzienny sposób pozwoli na szerszy horyzont i zdrowszy dystans do naszej powszedniej gonitwy.

Cały zaproponowany Państwu weekend jest jednym, wielkim niekonwencjonalnym odpoczynkiem. W Białowieży, w drewnianym dworze Wejmutka http://www.wejmutka.pl

Gdy będziemy wypoczęci, staniemy się spokojniejsi i bardziej sprawczy.

Gdy chwila po chwili powracamy do równowagi, zaczyna towarzyszyć nam:

► Emocjonalna stabilność

► Spostrzegawczość

► Zdolność do wyciszania zamętu w umyśle

► Pewność siebie i odwaga

► Elastyczność

► Wolność od osądzania siebie

► Zmysłowość w przyrodzie

Umiejętność prawdziwego odpoczywania polega na tym, że potrafimy nie tylko zrelaksować ciało ale przede wszystkim wyciszać swój umysł.  Ta bezcenna umiejętność powoduje, że zyskujemy energię, która pozwala na podjęcie działań na nowo, z nowymi pomysłami i pogodniejszym spojrzeniem na rzeczywistość.

 

Życie może być milsze!

 

Czyż nie jest to dobra pora na to, aby w końcu wziąć czas dla siebie, naprawdę wziąć głęboki oddech, odpuścić i odpocząć? Nabrać zdrowszego dystansu?

Aby poczuć się lepiej, wystarczy przyjechać.

Każdy uczestnik otrzyma na pendrive materiały audio i teksty związane z warsztatem „Wypoczynek radykalny…”

 

Warsztat trwa od piątku 11.01. od godz. 18:00 do niedzieli 13.01.2019 r. do obiadu o godz. 13:00

 

Prowadzący kurs:

Zenon Kruczyński